Δευτέρα 19 Αυγούστου 2013

"2 στα 2" για Ντόρτμουντ

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ συνάντησε σθεναρή αντίσταση από Μπράουνσβαϊγκ αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 2-1 και έκανε το "2 στα 2" στο πρωτάθλημα. Βασικός ο Παπασταθόπουλος.
Η αλλαγή του Γιούργκεν Κλοπ στο 68ο λεπτό με τον Χόφμαν αντί του Αουμπαμεγιάνκ ήταν ευεργετική για τη Ντόρτμουντ, με τον Χόφμαν να ανοίγει το σκορ στο 75' για τη φιναλίστ του περυσινού τελικού του Champions League με υπέροχο διαγώνιο πλασέ.
Τη νίκη για τους "κιτρινόμαυρους" κλείδωσε στο 86' ο Ρόις με εύστοχο χτύπημα πέναλτι ενώ το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν το σκορ στο 89'.

Σημειώνεται πως ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος έκανε το επίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Ντόρτμουντ, με τον Έλληνα διεθνή σέντερ μπακ να παίρνει θέση στο κέντρο της άμυνας δίπλα στον Χούμελς και να αγωνίζεται σε όλο το ματς.

Στο έτερο ματς της ημέρας, Νυρεμβέργη και Χέρτα πήραν από έναν βαθμό καθώς αναδείχτηκαν ισόπαλες 2-2.
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 40' με τον Ντρμιτς, η Χέρτα έκανε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο με Αλαγκί (61')και Ρόνι (78'), όμως δεν έκανε το "2 στα 2" (είχε συντρίψει 6-1 τη Φρανκφούρτη στην πρεμιέρα) καθώς δέχτηκε την ισοφάριση στο 89' από τον Κιγιοτάκε.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής:

Σάββατο 17/08
Στουτγάρδη - Μπάγερ Λεβερκούζεν 0-1 (43' αυτ. Σβάαμπ)
Βόλφσμπουργκ - Σάλκε 4-0 (54' Κνόχε, 61' Βιεϊρίνια, 68' Νάλντο, 90' Κούτσκε)
Βέρντερ - Άουγκσμπουργκ 1-0 (22' Εκιτσί)
Φράιμπουργκ - Μάιντς 1-2 (71' Φράις / 64' Ζίμλινγκ, 68' Ν. Μίλερ)
Αμβούργο - Χόφενχαϊμ 1-5 (44' πέν. Φαν ντερ Φάαρτ / 5', 78' Φιρμίνο, 50' Φόλαντ, 67', 74' Μοντέστ)
Άιντραχτ Φρανκφούρτης - Μπάγερν Μονάχου 0-1 (13' Μάντζουκιτς)
Γκλάντμπαχ - Ανόβερο 3-0 (20' Κρούζε, 53' Κράμερ, 66' πέν. Ντεμς)