Δευτέρα 19 Αυγούστου 2013

"Τεσσάρα" η Μονακό

η δεύτερη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε η Μονακό, που διέλυσε με 4-1 τη Μονπελιέ, με τον Φαλκάο να ανοίγει το σκορ και τον Ριβιέρ να πετυχαίνει χατ-τρικ. Στο 1-1 έμεινε η Παρί Σεν Ζερμέν και με την Αζαξιό.

Πανέτοιμη για να διεκδικήσει τον τίτλο στη Ligue 1 δείχνει η Μονακό, που νίκησε με χαρακτηριστική άνεση τη Μονπελιέ με 4-1 στο Πριγκιπάτο.
Το σκορ για τους Μονεγάσκους άνοιξε ο Φαλκάο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Μοντάνιο.

Από κει και πέρα ανέλαβε δράση ο Ριβιέρ, ο οποίος μετά το γκολ της πρεμιέρας, βρήκε δίχτυα τρεις φορές απέναντι στη Μονπελιέ, μετατρέποντας σε θρίαμβο την επικράτηση της Μονακό.
Αντιθέτως, η πρωταθλήτρια Παρί Σεν Ζερμέν δεν κατάφερε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι να πάρει τη νίκη, καθώς, όπως και στην πρεμιέρα, έμεινε στο 1-1 με την Αζαξιό, με τον Καβάνι μάλιστα να ισοφαρίζει για τους Παριζιάνους στο 86ο λεπτό. Το σκορ είχε ανοίξει στο 9ο λεπτό για τους Κορσικανούς ο Πεντρετί.
ΜΟΝΑΚΟ: Σούμπασιτς, Φαμπίνιο, Καρβάλιο, Αμπιντάλ, Κουρζαβά, Ομπαντί (88' Εντινγκά), Τουλαλάν, Οκάμπος (82' Τισεράν), Φερέιρα Καράσκο, Φαλκάο, Ριβιέρ (85' Ζερμέν)
ΜΟΝΠΕΛΙΕ: Πιονιέ, Ντεπλάν, Κονγκρέ, Ίλτον, Τιενέ, Σταμπουλί, Μαρβό (76' Νταμπό), Καμαρά, Μοντάνιο, Μουνιέ (59' Μπακάρ), Ερέρα (65' Μεζάγκ)
* κόκκινη στο 64' ο Κονγκρέ

ΛΟΡΙΑΝ: Οντάρ (46' Λεκόμτ), Μπακά, Κονέ, Εκουελέ Μανγκά, Γκερέιρο, Λεμινά, Λοτοά, Μονέ-Πακέ (71' Σουνού), Ζουφρ (86' Ρομπέρ), Αμπουμπακάρ, Αλιαντιέρ
ΝΑΝΤ: Ριού, Σισοκό, Τζιλομποτζί, Βισκαρόντο, Βεϊνιό, Ντεό (82' Τρεμπέλ), Τουρέ, Εντελίν (52' Μπεντόγια), Μπεσά (74' Αριστεγκιέτα), Γκακπέ, Τζόρτζεβιτς

ΠΑΡΙ ΣΖ: Σίριγκου, Ζαλέ, Αλέξ, Σίλβα, Μάξουελ, Μότα, Ματουιντί (70' Βεράτι), Λούκας (77' Ονζεντά), Παστόρε (58' Λαβέτσι), Ιμπραχίμοβιτς, Καβάνι
ΑΖΑΞΙΟ: Οτσόα, Ναντό (70' Ενγκμπάρ), Ζουμπάρ, Περόσο (46' Ντιελνά), Μπονάρ, Πιεράτσι, Πεντρετί, Λασν, Μοστεφά, Μούτου (53' Όλιετς), Ντιαρά