Δευτέρα 7 Μαΐου 2012

Ανατροπή & κορυφή η Παρί Σ.Ζ.

Η Παρί Σεν-Ζερμέν βρέθηκε να χάνει 0-2 από την Βαλανσιέν, αλλά έκανε ανατροπή πριν το ημίχρονο και νίκησε 4-3, πιάνοντας στην κορυφή την Μονπελιέ

Η Παρί Σεν-Ζερμέν νίκησε με 4-3 στην έδρα της Βαλανσιέν και έτσι έπιασε την Μονπελιέ στην κορυφή.
Με τέρματα των Αμπουμπακάρ στο 8' και Ρεμί Γκομίς στο 11' οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν τους Παριζιάνους, οι οποίοι όμως έκαναν ανατροπή πριν το ημίχρονο.

Ο Νενέ στο 15' μείωσε, ο Μάξουελ στο 40' ισοφάρισε και ο Ματουϊντί έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Αντσελότι στο 45'.
Ο Μενέζ έκανε το 2-4 στο 58' και ο Κοάντ μείωσε για το τελικό 3-4 στο 80', γεμίζοντας άγχος τους φιλοξενούμενους για τα τελευταία λεπτά.
Με ματς περισσότερο φυσικά η Παρί Σεν-Ζερμέν έπιασε στην κορυφή την Μονπελιέ και είναι μάλιστα 1η, καθώς έχουν από +30 στην διαφορά τερμάτων, αλλά στο 3ο κριτήριο, στην επίθεση, η Παρί έχει 7 γκολ παραπάνω.
Η Μονπελιέ έχει πολύ δύσκολο ματς την Δευτέρα, καθώς δοκιμάζεται στην έδρα της Ρεν, ενώ αν χάσει και η Λιλ νικήσει την Καέν, θα απέχει από την κορυφή δύο βαθμούς και μία εβδομάδα μετά αντιμετωπίσει την Μονπελιέ!