Σάββατο 11 Φεβρουαρίου 2012

"Καθάρισε" ο Γιράτσεκ για τη Βόλφσμπουργκ

Η Βόλφσμπουργκ δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά νίκησε με 3-2 τη Φράιμπουργκ στη "Volkswagen Arena", με ήρωα τον Πετρ Γιράτσεκ

Παρά το γρήγορο γκολ του Γιράτσεκ, μόλις στο 5ο λεπτό, η Φράιμπουργκ είχε την απάντηση και με τον Φλουμ στο 12' ισοφάρισε σε 1-1.

Ωστόσο, οι "λύκοι" σκόραραν δύο λεπτά αργότερα (14') με τον Σέφερ και ξαναπήραν "κεφάλι" στο ματς.

Η Φράιμπουργκ αποδείχθηκε... σκληρό καρύδι και ο Καλιγκιούρι στο 38' ισοφάρισε εκ νέου, με συνέπεια οι δύο ομάδες να πάνε με το 2-2 στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Όμως, ο Γιράτσεκ δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και με ένα ακόμα γκολ στο 61ο λεπτό, ο Τσέχος χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, που πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Μπενάλιο, Τρες, Ρους, Φελίπε, Ρικάρντο Ροντρίγκες, Ζοσουέ (46' Χασέμπε), Γιράτσεκ, Ντεζάγκα (74' Οχς), Μάρσελ Σέφερ, Μάντζουκιτς, Ζιοβανί Σιό (62' Πόλτερ).
ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ: Μπάουμαν, Σοργκ, Ντιάν, Χεν, Λουμπ (79' Φράις), Φλουμ, Μακιαντί, Σμιντ (62' Ρόζενταλ), Ντάνιελ Καλιγκιούρι, Γεντρίσεκ, Σάντινι (65' Ράιζινγκερ).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής:

Παρασκευή
Βόλφσμπουργκ - Φράιμπουργκ 3-2 (5', 61' Γιράτσεκ, 14' Σέφερ / 12' Φλουμ, 38' Καλιγκιούρι)