Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2011

Θρίλερ στο Μιλάνο, νίκη η Ουντινέζε

Η Ουντινέζε νίκησε με 1-0 την Ίντερ στο Μιλάνο, σε ένα ματς θρίλερ που και οι δύο ομάδες έχασαν πέναλτι στα τελευταία λεπτά. 4άρα η Νάπολι

Η Ουντινέζε νίκησε με 1-0 την Ίντερ μέσα στο Μιλάνο σε ένα ματς... θρίλερ και έπιασε την Μίλαν στην κορυφή.

Ο Μαουρίσιο Ίσλα πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα στο 73', αλλά στα τελευταία λεπτά χάθηκαν, δύο πέναλτι, ένα για κάθε ομάδα

Στο 86' ο Σανέτι αποβλήθηκε και την εκτέλεση πέναλτι για την Ουντινέζε ανέλαβε ο Ντι Νατάλε, όμως ο Ζούλιο Σέζαρ απέκρουσε.

Τρία λεπτά αργότερα η Ίντερ κέρδισε πέναλτι με τον Μιλίτο από τον Φερονέτι και είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά ο Πατσίνι γλίστρησε στην εκτέλεση και η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Χαντάνοβιτς.

Στην άλλη αναμέτρηση του Σαββάτου η Νάπολι νίκησε με 4-2 την Λέτσε, με δύο γκολ του Καβάνι και από ένα των Λαβέτσι και Ντζεμαϊλί.

Οι συνθέσεις

ΙΝΤΕΡ: Ζούλιο Σέζαρ, Σανέτι, Ρανόκια, Σαμουέλ, Κίβου (80' Στάνκοβιτς), Φαραόνι (62' Σάρατε), Καμπιάσο, Τιάγκο Μότα, Ρίκι Άλβαρες (46' Ναγκατόμο), Ντιέγκο Μιλίτο, Πατσίνι.
ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: Χαντάνοβιτς, Μπενατιά, Ντανίλο, Φερονέτι, Μπάστα, Ίσλα, Πίντζι, Κουάντουο Ασαμόα, Αρμέρο, Τόριε (62' Φλόρο Φλόρες), Ντι Νατάλε (91' Έκστραντ).
*κόκκινη 86' Σανέτι και 90' Φερονέτι
**χαμένο πέναλτι 86' Ντι Νατάλε και 89' Πατσίνι

ΝΑΠΟΛΙ (3-4-3): Ντε Σάνκτις, Φεντερίκο Φερνάντες, Αρόνικα, Φιντέλεφ (75' Γκράβα), Ντζεμαϊλί, Γκιοκχάν Ινλέρ (66' Χάμσικ), Μάτζο, Ντοσένα, Πάντεβ (60' Γκαργκάνο), Λαβέτσι, Καβάνι.
ΛΕΤΣΕ: Μπενάσι, Όντο, Φεράριο, Τόμοβιτς, Εσπόζιτο (46' Κόρβια), Μεσμπά, Κουαντράδο, Στράσερ, Γκροσμίλερ (46' Ομπόντο), Μουριέλ, Πασκουάτο (71' Μπερτολάτσι).

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:

Παρασκευή
Τζένοα - Μίλαν 0-2 (54' πεν. Ιμπραχίμοβιτς, 80' Νοτσερίνο)

Σάββατο
Ίντερ - Ουντινέζε 0-1 (73' Ίσλα)
Νάπολι - Λέτσε 4-2 (26' Λαβέτσι, 33' και 82' Καβάνι, 41' Ντζεμαϊλί / 54' Μουριέλ, 94' Κόρβια)