Δευτέρα 7 Μαΐου 2012

Ένα βήμα πριν την Πρέμιερ Λιγκ η Γουέστ Χαμ

Η Γουέστ Χαμ επικράτησε 3-0 της Κάρντιφ στο «Μπολέιν Γκράουντ» και με συνολικό σκορ 5-0 πήρε την πρόκριση για τον τελικό των πλέι οφ της Τσάμπιονσιπ όπου θα διεκδικήσει την επάνοδό της στην Πρέμιερ Λιγκ.
Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά, ζητώντας μάλιστα πέναλτι στο 10΄, αλλά τα «σφυριά» προηγήθηκαν με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου αγώνα χάρη στο γκολ του αρχηγού Κέβιν Νόλαν, ενώ πέντε λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Βαζ Τε «σφράγισε» ουσιαστικά την πρόκριση κάνοντας το 2-0. Το «κερασάκι» στην τούρτα έβαλε ο Μέιναρντ στο 90΄ που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα και έδωσε διστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.
Σκόρερ: 15΄ Νόλαν, 40΄ Βαζ Τε, 90΄ Μέιναρντ
Γουέστ Χαμ: Γκριν, Ντεμέλ, Τέιλορ, Ριντ, Τόμκινς, Νομπλ, Ο’ Νιλ, Νόλαν (68΄ ΜακΚάρτνεϊ), Βαζ Τε, Κόλισον (48΄ Λάνσμπουρι), Κόουλ (86΄ Μέιναρντ)
Κάρντιφ: Μάρσαλ, ΜακΝότον (82΄ Μπλέικ), Τέιλορ, Χάντσον, Τέρνερ, Λόρενς, Γουίτιγχαμ, Γκούναρσον, ΜακΦάιλ (76΄ Κάουι), Μέισον, Μίλερ (76΄ Κις)