Σάββατο 5 Οκτωβρίου 2013

Μεγάλο διπλό για Οσασούνα

Πιάνοντας πολύ καλή απόδοση στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα η Βιγιαρεάλ δε δυσκολεύτηκε να νικήσει τη Γρανάδα με 3-0 και να περάσει και με παιχνίδι περισσότερο στην τρίτη θέση. Πρώτη εκτός έδρας νίκη για Οσασούνα.

Με τον καλύτερο τρόπο επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα η Βιγιαρεάλ, η οποία την προηγούμενη αγωνιστική είχε γνωρίσει την ήττα από την Μπέτις.
Το "κίτρινο υποβρύχιο" πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση δε συνάντησε κανένα πρόβλημα απέναντι στη Γρανάδα, για λογαριασμό της οποίας ο Ορέστης Καρνέζης ήταν και πάλι στον πάγκο.

Έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Κάνι και Ντος Σάντος, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τη συμπλήρωση μισής ώρας, έκαναν το 2-0 αμέσως μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και το κερασάκι στην τούρτα μπήκε λίγο πριν το τέλος του αγώνα. Κακοί οι φιλοξενούμενοι που επί της ουσίας απείλησαν μόνο δύο φορές.
Στο παιχνίδι που έγινε ακριβώς μετά, η Οσασούνα πήρε την πρώτη της εκτός έδρας νίκη και παράλληλα βαθιά βαθμολογική ανάσα. Οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο ημίχρονο έκαναν το καλύτερο φετινό τους 45λεπτο σκοράροντας μία φορά και χάνοντας άλλες δύο σημαντικές ευκαιρίες.
Η Μάλαγα, που πρι
 ν το γκολ είχε κάποιες καλές στιγμές, στην επανάληψη πίεσε πάρα πολύ κι ανάγκασε τους παίκτες της Οσασούνα να δώσουν ομηρικές μάχες και να είναι πολλές φορές αντιαθλητικοί προκειμένου να σταματήσουν τους αντιπάλους τους και να διατηρήσουν την εστία τους ανέπαφη. Τελικά τα κατάφεραν και με αυτόν τον τρόπο ξεκόλλησαν από τον πάτο της βαθμολογίας

Βιγιαρεάλ: Σέρχιο Ασένχο, Τζόκιτς, Μουσάκιο, Ντοράντο, Μάριο, Πίνα (83' Τριγκέρος), Μπρούνο, Κάνι, Ακίνο (63' Ακίνο), Ζιοβάντι ντος Σάντος, Περέιρα (71' Παρμπέ)
Γρανάδα: Ρομπέρτο, Ντιακατέ, Ανγούλο, Νιόμ, Μουρίγιο, Γεμπντά, Ιτούρα, Μπουονανότε, Μπραχίμι (57' Ρίκι), Περεϊρά (72' Φουλκί), Ελ-Αραμπί (57' Ιγκέλο)
Μάλαγα: Καμπαγέρο, Ανχελέρι, Σέρχιο Σάντσεθ, Χεσούς Γκάμεθ, Αντούνες, Τισόνε, Μοράλες (46' Ελ Χαμνταουί), Ντούντα (46' Παβλόφσκι), Σέρχιο Ντάρντερ (86' Ελισέου), Πορτίγιο, Σάντα Κρους
Οσασούνα: Αντρές Φερνάντεθ, Νταμιά, Λόλο (75' Πουνιάλ), Λοτιέ, Μαρκ Μπερτράν, Αλεξάντρο Αρίμπας, Σίσι (83' Χουάν Οριόλ), Φρανθίσκο Σίλβα, Ντε λα Κουέβας (70' Όιερ), Αρμεντέρος, Οριόλ Ριέρα